среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenie te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało bieg��ym okiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachety te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, bezproblemowej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub wstępnie obrabia, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie kamieni na ogrodzenie PVC na plot i bramę sztachetowa, przybierają one wtenczas wielorakie kolory czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż wycina się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno także siekać na sześciany o regularnych konturach, używane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je porcjować przy asyście specjalnych klinów i dłut na małe, nietypowych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia PCV stosuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z uzbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ploty z PCV na plot i bramę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu i własnych upodobań forma kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także balustrady z plastyku na ogrodzenie i furtę sztachetowa wznosi się z kamieni przeróżnego konturu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kawałeczków o nieproporcjonalnych kształtach, trzeba je właściwie dobierać tzn. tak, tak aby kształt każdego kolejnego integrował się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie plastykowe z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur szybko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają także mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać kurzu z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий