понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie czyli żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty najczęściej pełnia role ogrodzenia, natomiast często służą tez za dekoracje. Najczęściej takie sztachety z PCV z Parczewa stawia się w nasłonecznionych elementach, gdzie błyskawicznie wzrastają i mocno się zagęszczają. Co niemiara czaru maja także takie rosnące ploty, które prowadza przez osłonięte zakamarki parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek bądź kwiatami tworzą zajmujące spojrzenie obrazy, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego płotu wycisza a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego parkanu, warunki które są w skwerze, również nasze preferencje oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same wzrastają, nierzadko także bujnie kwitną, lecz potrzebują tez mnóstwo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z Winylu mogą być nadzwyczaj cienkie, lecz wypada je cyklicznie przycinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się myśleć, bowiem takie plot zakłada się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


W większości wypadków zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało wymagający,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka rośnie,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek stanowi niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony ogrodu, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztachety Winylowe stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Żeby utworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła granic posiadłości. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий